Facylitacja

Facylitacja i facylitator

 

Facylitacja to działanie mające na celu wsparcie grupy w dojściu do najlepszych rezultatów, przy wykorzystaniu wszystkich osób uczestniczących w spotkaniu lub warsztacie. To wsparcie zespołu w przejściu od punktu A do punktu B, od problemu do rozwiązania, od konfliktu do zrozumienia, od braku jasności do przejrzystego planu, od chaosu do porządku, od braku zgody do konsensusu. Facylitacja pozwala w najlepszy sposób wykorzystać mądrość kolektywu. 

 

Facylitator dba o proces i przebieg pracy. Proponuje sposoby pracy i określa etapy, dzięki którym najłatwiej dojść do zaplanowanego rezultatu spotkania, angażuje uczestników i pomaga korzystać z różnorodnych perspektyw. Facylitator jest neutralny i niezależny, nie podejmuje decyzji za grupę i nie udziela eksperckich porad. Wypracowane treści i rozwiązania oraz decyzje zależą wyłącznie od uczestników spotkania.

Warsztaty, szkolenia z facylitacji.
Jeśli jesteś zainteresowany zadzwoń: 600 401 570 lub napisz: jacek.czarnowski@sandler.com

Kiedy warto zaprosić facylitatora?
 
 • Gdy chcecie w firmie odejść od dyrektywnego sposobu podejmowania decyzji i dopuścić do głosu pracowników.
 • Gdy ważne jest tworzenie kultury współuczestnictwa i odpowiedzialności w firmie lub zespole.
 • Gdy jest potrzeba budowania atmosfery zaangażowania, poprzez angażowanie w proces kreowania, budowania rozwiązań, a potem realizowanie przedsięwzięcia.
 • Gdy zależy Ci, żeby grupa miała silne poczucie wpływu na sytuację.
 • Gdy ważne jest, żeby zespół wziął odpowiedzialność za wypracowane rozwiązanie.
 • Gdy firma przygotowuje i przeprowadza zmiany organizacyjne.
 • Gdy nie ma gotowych, łatwych rozwiązań rozpracowywanego problemu i potrzebny jest wkład kreatywny i intelektualny wszystkich uczestników.
 • Gdy lepiej, żeby neutralna i niezaangażowana osoba poprowadziła warsztat/spotkanie, bo silne osobowości wśród uczestników mogą zdominować spotkanie i wypracowane rozwiązania. 
 • Gdy ważne jest osiągnięcie celu w określonym czasie.
 • Gdy w zespole pojawia się konflikt lub trzeba przepracować jakieś trudne sprawy. Gdy pojawiają się emocje, feedback czy konfrontacja.
 • Gdy zespół pracuje nad wizją, wartościami firmowymi.
 • Również, gdy organizujecie sesje strategiczne, gdy potrzebna jest wzmacnianie współpracy między działami, zespołami lub organizacjami, gdy potrzebna jest wymiana doświadczeń lub wspólne uczenie się. 

Warsztaty, szkolenia z facylitacji.
Jeśli jesteś zainteresowany zadzwoń: 600 401 570 lub napisz: jacek.czarnowski@sandler.com

Stosowanie facylitacji

 

Facylitator to osoba ułatwiająca pracę grupy, wspomagająca proces uzyskiwania wartościowych rozwiązań. Przygotowuje narzędzia, które zaangażują emocje i intelekt uczestników. Bazą dla prowadzenia prawidłowej facylitacji jest prawo do zabierania głosu, szanowanie różnorodności, poszukiwanie porozumienia i wypracowywanie własnych odpowiedzi i rozwiązań. Proces facylitacji powinien dać grupie maksymalną możliwą efektywność, z punktu widzenia założonych celów i poświęconego czasu.

 

Facylitacja jest szeroko wykorzystywana w USA i Europie Zachodniej zarówno w biznesie, jak i w agendach rządowych lub samorządowych, czy organizacjach społecznych. Facylitacja to jednorazowe spotkania/warsztaty, bądź dłuższe procesy wspomagające wdrożenie zmiany lub związane z optymalizacją procesów.

 

W Polsce zainteresowanie facylitacją zwiększa się krok po kroku. Jest to umiejętność przydatna konsultantom i trenerom biznesowym, ale również menedżerom. W miarę stopniowego odchodzenia od hierarchicznych sposobów zarządzania organizacjami zapotrzebowanie na facylitację będzie rosło. 
 

Warsztaty, szkolenia z facylitacji.
Jeśli jesteś zainteresowany zadzwoń: 600 401 570 lub napisz: jacek.czarnowski@sandler.com

Facylitacja - szkolenia. Jak działamy?

 

My, czyli Izabela Wanatowicz i Jacek Czarnowski, jesteśmy konsultantami i trenerami biznesowymi  z wieloletnim doświadczeniem. Od wielu lat stosujemy metody facylitacyjne, kiedyś nieświadomie, a od kilku lat intensywnie pogłębiamy swoją wiedzę i praktykę w tym zakresie. Ukończyliśmy Szkołę Facylitacji Pathways. Wykorzystujemy metody facylitacyjne podczas warsztatów dla firm i organizacji oraz prowadzimy szkolenia dla chcących podnosić swoje umiejętności w zakresie facylitacji.

 

Jeśli chcesz zamówić facylitację do swojej organizacji lub wziąć udział w szkoleniu skontaktuj się z nami.
 

Warsztaty, szkolenia z facylitacji.
Jeśli jesteś zainteresowany zadzwoń: 600 401 570 lub napisz: jacek.czarnowski@sandler.com