Wsparcie organizacji turkusowych

W drodze do turkusu

 

Tematyka turkusowych organizacji stała się popularna w kręgach menedżerów i specjalistów zajmujących się tematyką przywództwa od momentu wydania książki Frederica Laloux – „Pracować inaczej”. W Polsce zwiększone zainteresowanie tym tematem to ostatnie dwa lata choć pisał o tych zagadnieniach wcześniej Andrzej Blikle („Doktryna jakości”2007). W sektorze IT znane jest pokrewne do turkusu  pojęcie „Agile” tłumaczone jako programowanie zwinne. Z kolei zarządzanie zwinne opisane zostało w 2011 przez Jurgena Appelo w książce „Zarządzanie 3.0, kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile”. Pokrewne są również metody/podejścia: LEAN, Socjokracja czy Holakracja.

Turkusowe organizacje – czym się charakteryzują

 

Według Laloux filozofia organizacji turkusowych opiera się na trzech filarach:

 

 • Samozarządzanie – efektywność oparta jest na współpracy i relacjach międzyludzkich. Konieczne jest zniesienie hierarchicznych struktur nie ma więc relacji przełożony – podwładny. Duża odpowiedzialność spoczywa na pracownikach, którzy tworzą samozarządzające się zespoły gdzie podejmują decyzje w ramach posiadanych kompetencji i biorą za nie odpowiedzialność.
   
 • Pełnia – organizacja zachęca pracowników do wnoszenia do pracy wszystkiego czym są, łącznie z emocjami i intuicją, które nie zawsze do tej pory były mile widziane w firmach. Kluczowa jest tu możliwość osiągnięcia samorealizacji przez pracę zawodową.
   
 • Ewolucyjny cel – w przedsiębiorstwach turkusowych pracownicy pomagają budować kierunek rozwoju organizacji i jakiemu celowi ma ona służyć. Firmy turkusowe to nie są maszynki do zarabiania pieniędzy ale niezwykle ważne są również ich relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi, społecznością lokalną i środowiskiem przyrodniczym.


Dróg dojścia do turkusu jest wiele. Każda z firm chcąca iść w tę stronę musi wypracować własne sposoby na zmianę organizacji. Bazą dla różnych recept na turkus są: uznanie podmiotowości człowieka, zaufanie oraz otwarta komunikacja.
 

Nasze początki z samozarządzaniem (turkusem).

 

Usłyszeliśmy o tej koncepcji w 2016 roku. Idea wydała nam niezwykle bliska ponieważ od lat promujemy odchodzenie od przywództwa hierarchicznego na rzecz przywództwa partnerskiego opartego na partycypacji. Nikt przed Laloux w tak kompleksowo nie opisał nowego sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw podpierając to żywymi przykładami. W maju 2017 nasza konferencja Morfologia Sprzedaży była prawie w całości poświęcona turkusowym organizacjom (gościliśmy m. in. Marka Konieczniaka – tłumacza książki Laloux, Nikołaja Kirova mówiącego o koncepcji Dynamiki Spiralnej będącej podstawą koncepcji modeli organizacyjnych Laloux, czy Daniela Urbana opowiadającego o własnych doświadczeniach z turkusem).
 

Turkusowe doświadczenia - samoorganizacja w PKS Gdańsk-Oliwa S.A.

 

Od czerwca 2017 rozpoczęliśmy współpracę z PKS Gdańsk-Oliwa S.A. - jedną największych polskich firm, która zdecydowała się na pójście turkusową drogą (współpraca trwa nadal). Współpracujemy jako doradcy wspierający tę wielką zmianę w firmie, jako szkoleniowcy i coachowie budując nowe umiejętności komunikacyjne, liderskie (szkolenia przeznaczone dla byłych kierowników wszystkich szczebli) a także jako facylitatorzy – wspierając pracę zespołów w kreowaniu nowych rozwiązań. Poniżej link do prelekcji Jacka Czarnowskiego wygłoszonej podczas konferencji Morfologia Przywództwa w maju 2018 poświęconej podsumowaniu prawie rocznej współpracy z PKS Gdańsk-Oliwa S.A.
 

Nasze rozumienie turkusu

 

Nie uważamy, że wszystkie organizacje powinny teraz przerzucić się na turkus. Co więcej myślimy, że filozofia turkusowa nie jest najlepsza dla wszystkich firm i dla wszystkich pracowników. Nie wszyscy to czują. Sądzimy, że firmy mogą poprawnie funkcjonować w każdym z dostępnych systemów zarządczych (jeśli nie robią krzywdy pracownikom i otoczeniu). 

 

Jeśli jednak uważacie, że Wasza firma chce i może być czymś więcej niż bezduszną maszyną do generowania kasy, jeśli chcecie aby Wasi pracownicy byli zadowoleni, rozwijali się i mieli poczucie, że się spełniają. Jeśli wreszcie uważacie, że warto dbać o partnerów biznesowych (nie tylko o klientów, choć o nich również)  a także obchodzi Was otoczenie to bliższe i dalsze - to turkus jest dla Was. Również jeśli chcecie po prostu stosować bardziej partnerskie metody przywódcze to warto rozważyć wprowadzenie elementów turkusu w Waszych przedsiębiorstwach. 
 

Szkolenia i warsztaty wspierające rozwój organizacji w drodze do turkusu.

 

Rozumiemy turkus bardziej jako drogę niż osiągnięcie celu. Na tej drodze jest budowa zaufania, upodmiotowienie pracowników i otwarta komunikacja oraz wiele innych zagadnień. Oto przykładowa tematyka warsztatów, które możemy zaproponować firmom i menedżerom chcącym: najpierw sprawdzić czy samoorganizacja (turkus) to droga dla nich, a po drugie podążać drogą w kierunku samoorganizacji (turkusu).

 

Organizacje Turkusowe – czy to koncepcja do wykorzystania w mojej firmie?

 • Zalety i zagrożenia związane z wprowadzaniem tych rozwiązań.

Od hierarchii do partycypacji. 

 • Sposoby na wdrażanie partnerskich sposobów zarządzania.

Budowanie zaangażowania i odpowiedzialności w turkusie.

 • Jak zachować efektywność mimo braku struktur hierarchicznych w firmie.

Prowadzenie spotkań i grupowe podejmowanie decyzji.

 • Krótkie i efektywne spotkania operacyjne oraz spotkania decyzyjne.

Tematyka warsztatów jest oczywiście dostosowywana do oczekiwań zamawiających. Jeśli jesteś zainteresowana/y skontaktuj się z nami.