Wsparcie organizacji turkusowych

W drodze do turkusu

 

Tematyka turkusowych organizacji stała się popularna w kręgach menedżerów i specjalistów, zajmujących się tematyką przywództwa od momentu wydania książki Frederica Laloux – „Pracować inaczej”. W Polsce zwiększone zainteresowanie tym tematem to ostatnie dwa lata, choć pisał o tych zagadnieniach wcześniej Andrzej Blikle („Doktryna jakości”, 2007). W sektorze IT znane jest pokrewne do turkusu  pojęcie „Agile”, tłumaczone jako programowanie zwinne. Z kolei zarządzanie zwinne opisane zostało w 2011 przez Jurgena Appelo w książce „Zarządzanie 3.0, kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile”. Pokrewne są również metody/podejścia: LEAN, Socjokracja czy Holakracja.

Turkusowe organizacje – czym się charakteryzują

 

Według Laloux, filozofia organizacji turkusowych opiera się na trzech filarach:

 

 • Samozarządzanie – efektywność oparta jest na współpracy i relacjach międzyludzkich. Konieczne jest zniesienie hierarchicznych struktur, nie ma więc relacji przełożony – podwładny. Duża odpowiedzialność spoczywa na pracownikach, którzy tworzą samozarządzające się zespoły, gdzie podejmują decyzje w ramach posiadanych kompetencji i biorą za nie odpowiedzialność.
   
 • Pełnia – organizacja zachęca pracowników do wnoszenia do pracy wszystkiego czym są, łącznie z emocjami i intuicją, które nie zawsze do tej pory były mile widziane w firmach. Kluczowa jest tu możliwość osiągnięcia samorealizacji przez pracę zawodową.
   
 • Ewolucyjny cel – w przedsiębiorstwach turkusowych pracownicy pomagają budować kierunek rozwoju organizacji i jakiemu celowi ma ona służyć. Firmy turkusowe to nie są maszynki do zarabiania pieniędzy, ale niezwykle ważne są również ich relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi, społecznością lokalną i środowiskiem przyrodniczym.


Dróg dojścia do turkusu jest wiele. Każda z firm chcąca iść w tę stronę musi wypracować własne sposoby na zmianę organizacji. Bazą dla różnych recept na turkus są: uznanie podmiotowości człowieka, zaufanie oraz otwarta komunikacja.
 

Nasze początki z samozarządzaniem (turkusem).

 

Usłyszeliśmy o tej koncepcji w 2016 roku. Idea wydała nam niezwykle bliska ponieważ od lat promujemy odchodzenie od przywództwa hierarchicznego na rzecz przywództwa partnerskiego, opartego na partycypacji. Nikt przed Laloux tak kompleksowo nie opisał nowego sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw, podpierając to żywymi przykładami. W maju 2017 nasza konferencja Morfologia Sprzedaży była prawie w całości poświęcona turkusowym organizacjom. Gściliśmy m. in. Marka Konieczniaka – tłumacza książki Laloux, Nikołaja Kirova mówiącego o koncepcji Dynamiki Spiralnej, będącej podstawą koncepcji modeli organizacyjnych Laloux, czy Daniela Urbana opowiadającego o własnych doświadczeniach z turkusem.
 

Turkusowe doświadczenia - samoorganizacja w PKS Gdańsk-Oliwa S.A.

 

Od czerwca 2017 rozpoczęliśmy współpracę z PKS Gdańsk-Oliwa S.A. - jedną z największych polskich firm, która zdecydowała się na pójście turkusową drogą (współpraca trwa nadal). Współpracujemy jako doradcy wspierający tę wielką zmianę w firmie, jako szkoleniowcy i coachowie, budując nowe umiejętności komunikacyjne, liderskie (szkolenia przeznaczone dla byłych kierowników wszystkich szczebli) a także jako facylitatorzy – wspierając pracę zespołów w kreowaniu nowych rozwiązań. Poniżej link do prelekcji Jacka Czarnowskiego, wygłoszonej podczas konferencji Morfologia Przywództwa w maju 2018, poświęconej podsumowaniu prawie rocznej współpracy z PKS Gdańsk-Oliwa S.A.
 

Nasze rozumienie turkusu

 

Nie uważamy, że wszystkie organizacje powinny teraz przerzucić się na turkus. Co więcej, myślimy że filozofia turkusowa nie jest najlepsza dla wszystkich firm i dla wszystkich pracowników. Nie wszyscy to czują. Sądzimy, że firmy mogą poprawnie funkcjonować w każdym z dostępnych systemów zarządczych (jeśli nie robią krzywdy pracownikom i otoczeniu). 

 

Jeśli jednak uważacie, że Wasza firma chce i może być czymś więcej niż bezduszną maszyną do generowania kasy; jeśli chcecie aby Wasi pracownicy byli zadowoleni, rozwijali się i mieli poczucie, że się spełniają; jeśli wreszcie uważacie, że warto dbać o partnerów biznesowych (nie tylko o klientów, choć o nich również), a także obchodzi Was otoczenie to bliższe i dalsze - to turkus jest dla Was. Również jeśli chcecie po prostu stosować bardziej partnerskie metody przywódcze, to warto rozważyć wprowadzenie elementów turkusu w Waszych przedsiębiorstwach. 
 

Szkolenia i warsztaty wspierające rozwój organizacji w drodze do turkusu.

 

Rozumiemy turkus bardziej jako drogę niż osiągnięcie celu. Na tej drodze jest budowa zaufania, upodmiotowienie pracowników i otwarta komunikacja oraz wiele innych zagadnień. Oto przykładowa tematyka warsztatów, które możemy zaproponować firmom i menedżerom chcącym: najpierw sprawdzić czy samoorganizacja (turkus) to droga dla nich, a po drugie podążać drogą w kierunku samoorganizacji (turkusu).

 

Organizacje Turkusowe – czy to koncepcja do wykorzystania w mojej firmie?

 • Zalety i zagrożenia związane z wprowadzaniem tych rozwiązań.

Od hierarchii do partycypacji. 

 • Sposoby na wdrażanie partnerskich sposobów zarządzania.

Budowanie zaangażowania i odpowiedzialności w turkusie.

 • Jak zachować efektywność mimo braku struktur hierarchicznych w firmie.

Prowadzenie spotkań i grupowe podejmowanie decyzji.

 • Krótkie i efektywne spotkania operacyjne oraz spotkania decyzyjne.

Tematyka warsztatów jest oczywiście dostosowywana do oczekiwań zamawiających. Jeśli jesteś zainteresowana/y skontaktuj się z nami.